Filter Bar - en to ar translation catalogue (34 entries)

en: Country
ar: البلد

en: City
ar: المدينة

en: State/Province
ar: الدولة / مقاطعة

en: "%s" or empty or set to zero
ar: "%s" البيانات المدخلة فارغة

en: Used as the identifier for free Events
ar: تستخدم كمعرف للأحداث المجانية

[ctx: Used as the identifier for free Events]
en: Free
ar: مجانية

en: Other
ar: غير ذلك

[ctx: additional fields filter logic setting]
en: Match all
ar: كافة البيانات

[ctx: additional fields filter logic setting]
en: Match any
ar: تطابق أي

[ctx: additional fields filter logic setting]
en: Logic:
ar: المنطق

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: The Events Calendar: Filter Bar
ar: أحداث التقويم: قائمة البحث

note: Description of the plugin/theme
en: Creates an advanced filter panel on the frontend of your events list views.
ar: أنشاء لوحة تصفية متقدمة على الواجهة في وجهات العرض وقائمة الأحداث الخاصة بك.

note: Author of the plugin/theme
en: Modern Tribe, Inc.
ar: الشركة الحديثة

note: Author URI of the plugin/theme
en: http://m.tri.be/25
ar: http://oncloudcalender.com

en: Select
ar: اختيار

en: No items match
ar: لايوجد بيانات متطابقة

en: Select an Item
ar: اختر عنصر

en: Title: %s
ar: العنوان: %s

en: Type: %s %s %s
ar: النوع: %s% s% s

en: Dropdown
ar: القائمة المنسدلة

en: Checkboxes
ar: مربعات الاختيار

en: Autocomplete
ar: الإكمال التلقائي

en: Type: %s %s
ar: النوع: %s% s

en: Range Slider
ar: قائمة الاختيار

en: Events are considered free when cost field is: %s %s
ar: تعتبر أحداث مجانا عند حقل التكلفة: %s% s

en: Only when set to zero
ar: فقط عند تعيينها إلى الصفر

en: Free
ar: مجاني

en: Sunday
ar: السبت

en: Monday
ar: الاثنين

en: Show Filters
ar: أظهار البحث

en: Reset Filters
ar: إعادة تعيين البحث

en: Submit
ar: عرض

en: The Events Calendar
ar: تقويم الفعاليات

en: To begin using The Events Calendar: Filter Bar, please install the latest version of <a href="%s" class="thickbox" title="%s">The Events Calendar</a>.
ar: للبدء في استخدام أحداث التقويم: قائمة التصفية، يرجى تثبيت أحدث إصدار من <a href="%s" class="thickbox" title="%s">التقويم الاكتروني</a>.
