Filter Bar - en to fr translation catalogue (51 entries)

en: Organizers
fr: Organisateurs

en: Event Category
fr: Catégorie de l'événement

en: Venues
fr: Lieux

en: Country
fr: Pays

en: City
fr: Ville

en: Other
fr: Autres

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: The Events Calendar: Filter Bar
fr: The Events Calendar : Filter Bar

note: Description of the plugin/theme
en: Creates an advanced filter panel on the frontend of your events list views.
fr: Crée un panneau de filtre avancé sur vos vues de listes d'événements (en front).

en: Select
fr: Sélectionner

en: No items match
fr: Aucun élément ne correspond

en: Select an Item
fr: Choisissez un élément

en: Title: %s
fr: Titre: %s

en: Dropdown
fr: Menu-déroulant

en: Checkboxes
fr: Cases à cocher

en: Autocomplete
fr: Saisie automatique

en: Range Slider
fr: Glissière

en: Events are considered free when cost field is: %s %s
fr: Les événements sont considérés gratuit quand le champ Coût est: %s %s

en: Only when set to zero
fr: Seulement si mit à zéro

en: Free
fr: Gratuit

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: All Day
fr: Toute la journée

en: Morning
fr: Matin

en: Afternoon
fr: Après-midi

en: Evening
fr: Soir

en: Night
fr: Nuit

en: Filters
fr: Filtres

en: The settings below allow you to enable or disable front-end event filters. Uncheck the box to hide the filter. Drag and drop active filters to re-arrange them.
fr: Les paramètres ci-dessous vous permette d'activer ou de désactiver les filtres de la face-avant. Décochez la case pour cacher le filtre. Cliquez et déplacez les filtres pour les réarranger.

en: Expand an active filter to edit the label and choose from a subset of input types (dropdown, select, range slider, checkbox and radio).
fr: Agrandir un filtre actif pour modifier son nom et choisir son type (menu déroulant, selection, glissière, case à cocher et bouton radio).

en: Filters Layout
fr: Apparence Des Filtres

en: Filters Default State
fr: État Par Défaut Des Filtres

en: Closed
fr: Fermé

en: Open
fr: Ouvert

en: Filter Bar
fr: Barre des filtres

en: Cost (%s)
fr: Coût (%s)

en: Tags
fr: Libellés

en: Day
fr: Jour

en: Time
fr: Heure

en: Active Filters
fr: Filtres Actifs

en: Available Filters
fr: Filtres Disponible

en: Narrow Your Results
fr: Filtrez vos résultats

en: Show Advanced Filters
fr: Afficher les filtres avancés

en: Collapse Filters
fr: Masquer les filtres

en: Show Filters
fr: Afficher les filtres

en: Reset Filters
fr: Remettre à zéro les filtres

en: Submit
fr: Soumettre
