Filter Bar - en to it translation catalogue (46 entries)

en: Organizers
it: Organizzatori

en: Event Category
it: Categoria Evento

en: Venues
it: Luoghi

en: Country
it: Paese

en: City
it: Città

en: Other
it: Altro

en: Select
it: Scegli

en: Title: %s
it: Titolo: %s

en: Dropdown
it: Menu a Discesa

en: Checkboxes
it: Checkbox

en: Type: %s %s
it: Tipo: %s %s

en: Range Slider
it: Scorrimento

en: Free
it: Gratuito

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: All Day
it: Tutto il Giorno

en: Morning
it: Mattina

en: Afternoon
it: Pomeriggio

en: Evening
it: Sera

en: Night
it: Notte

en: Filters
it: Filtri

en: The settings below allow you to enable or disable front-end event filters. Uncheck the box to hide the filter. Drag and drop active filters to re-arrange them.
it: Le seguenti impostazioni consentono di attivare o disattivare i filtri eventi sul front-end. Deselezionare la casella per nascondere il filtro. Trascinare e rilasciare i filtri attivi per ri-organizzare.

en: Expand an active filter to edit the label and choose from a subset of input types (dropdown, select, range slider, checkbox and radio).
it: Espandere un filtro attivo per modificare l'etichetta e scegliere tra un sottoinsieme di tipi di input (menu a discesa, seleziona, scorrimento, checkbox e radio).

en: Filters Layout
it: L'aspetto dei Filtri

en: Vertical
it: Verticale

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Filters Default State
it: Stato Filtro Predefinito

en: Closed
it: Chiuso

en: Open
it: Apri

en: Cost (%s)
it: Prezzo (%s)

en: Tags
it: Etichette

en: Day
it: Giorno

en: Time
it: Orario

en: Active Filters
it: Filtri Attivi

en: Available Filters
it: Filtri Disponibili

en: Narrow Your Results
it: Restringi i tuoi risultati

en: Show Advanced Filters
it: Mostra Filtri Avanzzati

en: Collapse Filters
it: Restringi i Filtri

en: Show Filters
it: Mostra Filtri

en: Reset Filters
it: Azzera Filtri

en: The Events Calendar
it: Calendario Eventi
