Filter Bar - en to pl translation catalogue (55 entries)

en: Organizers
pl: Organizatorzy

en: Event Category
pl: Kategoria wydarzenia

en: Venues
pl: Miejsca

en: Country
pl: Kraj

en: City
pl: Miasto

en: Other
pl: Inny

en: Select
pl: Wybierz

en: No items match
pl: Brak pasujących wyników

en: Select an Item
pl: Wybierz obiekt

en: Title: %s
pl: Tytuł: %s

en: Type: %s %s %s
pl: Typ: %s %s %s

en: Dropdown
pl: Lista rozwijalna

en: Checkboxes
pl: Przycisk Wyboru

en: Autocomplete
pl: Autouzupełnianie

en: Type: %s %s
pl: Typ: %s %s

en: Range Slider
pl: Suwak zakresu

en: Events are considered free when cost field is: %s %s
pl: Wydarzenia są uznane za darmowe jeśli pole koszt jest: %s %s

en: Only when set to zero
pl: Tylko jeśli ustawione na zero

en: Free
pl: Darmowy

en: Sunday
pl: Niedziela

en: Monday
pl: Poniedziałek

en: Tuesday
pl: Wtorek

en: Wednesday
pl: Środa

en: Thursday
pl: Czwartek

en: Friday
pl: Piątek

en: Saturday
pl: Sobota

en: All Day
pl: Cały dzień

en: Morning
pl: Poranek

en: Afternoon
pl: Popołudnie

en: Evening
pl: Wieczór

en: Night
pl: Noc

en: Filters
pl: Filtry

en: The settings below allow you to enable or disable front-end event filters. Uncheck the box to hide the filter. Drag and drop active filters to re-arrange them.
pl: Poniższe ustawienia pozwalają na włączenie/wyłączenie filtrów wydarzeń na stronie. Odznacz box, aby ukryć filtr. Przenoś aktywne filtry aby zmienić ich kolejność.

en: Expand an active filter to edit the label and choose from a subset of input types (dropdown, select, range slider, checkbox and radio).
pl: Rozszerz aktywny filtr, aby edytować opis i wybrać jednen z rodzajów wprowadzania (lista rozwijana, suwak zakresu, pole wyboru i przycisk opcji).

en: Filters Layout
pl: Rozkład filtrów

en: Vertical
pl: Pionowo

en: Horizontal
pl: Poziomo

en: Filters Default State
pl: Standardowy stan filtrów

en: Closed
pl: Zamknięty

en: Open
pl: Otwarty

en: Filter Bar
pl: Pasek Filtrów

en: Cost (%s)
pl: Koszt (%s)

en: Tags
pl: Tagi

en: Day
pl: Dzień

en: Time
pl: Czas

en: Active Filters
pl: Filtry aktywne

en: Available Filters
pl: Filtry Dostępne

en: Narrow Your Results
pl: Ogranicz wyniki

en: Show Advanced Filters
pl: Pokaż Dodatkowe Filtry

en: Collapse Filters
pl: Ukryj Filtry

en: Show Filters
pl: Pokaż Filtry

en: Reset Filters
pl: Wyzeruj filtry

en: Submit
pl: Zatwierdź

en: The Events Calendar
pl: Wydarzenia

en: To begin using The Events Calendar: Filter Bar, please install the latest version of <a href="%s" class="thickbox" title="%s">The Events Calendar</a>.
pl: Przed rozpoczęciem pracy z The Events Calendar: Filter Bar, zainstaluj najnowszą wersję <a href="%s" class="thickbox" title="%s">The Events Calendar</a>.
