Filter Bar - en to ro translation catalogue (43 entries)

en: Organizers
ro: Organizatori

en: Event Category
ro: Categorie Eveniment

en: Venues
ro: Locaţii

en: Country
ro: Ţara

en: City
ro: Oraş

en: Other
ro: Altele

en: Select
ro: Selectare

en: Title: %s
ro: Titlu: %s

en: Checkboxes
ro: Căsuțe pentru bifare

en: Type: %s %s
ro: Tip: %s %s

en: Range Slider
ro: Slider interval

en: Free
ro: Gratuit

en: Sunday
ro: Duminică

en: Monday
ro: Luni

en: Tuesday
ro: Marți

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Friday
ro: Vineri

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: All Day
ro: Toată ziua

en: Morning
ro: Dimineață

en: Afternoon
ro: După amiază

en: Evening
ro: Seară

en: Night
ro: Noapte

en: Filters
ro: Filtre

en: The settings below allow you to enable or disable front-end event filters. Uncheck the box to hide the filter. Drag and drop active filters to re-arrange them.
ro: Setările de mai jos vă permit să activați/dezactivați filtre din interfața utilizatorilor. Debifați căsuța pentru a ascunde filtrul. Mutați cu mausul filtrele active pentru a le rearanja.

en: Expand an active filter to edit the label and choose from a subset of input types (dropdown, select, range slider, checkbox and radio).
ro: Extinde un filtru activ pentru a edita eticheta și a alege dintr-un subset de tipuri de input (dropdown, selectare, slider interval, casuta pentru bifare și radio).

en: Filters Layout
ro: Aspect filtre

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Filters Default State
ro: Statutul implicit al filtrelor

en: Closed
ro: Închis

en: Open
ro: Deschis

en: Cost (%s)
ro: Preț (%s)

en: Tags
ro: Etichete

en: Day
ro: Zi

en: Time
ro: Ora

en: Active Filters
ro: Filtre active

en: Available Filters
ro: Filtre disponibile

en: Narrow Your Results
ro: Restrânge rezultatele

en: Show Advanced Filters
ro: Arată filtre avansate

en: Collapse Filters
ro: Închidere filtre

en: Show Filters
ro: Arată filtre

en: Reset Filters
ro: Resetează filtrele
