Filter Bar - en to ru translation catalogue (53 entries)

en: Organizers
ru: Организаторы

en: Event Category
ru: Рубрика мероприятия

en: Venues
ru: Место проведения

en: Country
ru: Страна

en: City
ru: Город

en: Other
ru: Другое

en: Select
ru: Выбор

en: No items match
ru: Нет соответствия

en: Select an Item
ru: Выберите пункт

en: Title: %s
ru: Название: %s

en: Type: %s %s %s
ru: Тип: %s %s %s

en: Dropdown
ru: Випадающий Список

en: Checkboxes
ru: Чекбоксы

en: Autocomplete
ru: Автозаполнение

en: Type: %s %s
ru: Тип: %s %s

en: Range Slider
ru: Слайдер диапазона

en: Events are considered free when cost field is: %s %s
ru: Мероприятие считается бесплатным, когла поле стоимости: %s %s

en: Only when set to zero
ru: Только когда набран 0

en: Free
ru: Бесплатно

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Monday
ru: Понедельник

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Wednesday
ru: Среда

en: Thursday
ru: Четверг

en: Friday
ru: Пятниця

en: Saturday
ru: Суббота

en: All Day
ru: На весь день

en: Morning
ru: Утро

en: Afternoon
ru: После обеда

en: Evening
ru: Вечер

en: Night
ru: Ночь

en: Filters
ru: Фильтры

en: The settings below allow you to enable or disable front-end event filters. Uncheck the box to hide the filter. Drag and drop active filters to re-arrange them.
ru: Нижеприведенные настройки позволяют включить или выключить фильтры мероприятий на страницах сайта. Снимите флажок, чтобы спрятать фильтр. Перетяните активные фильтры , чтобы повторно организовать их.

en: Expand an active filter to edit the label and choose from a subset of input types (dropdown, select, range slider, checkbox and radio).
ru: Раскройте активный фильтр чтобы редактировать метку названия  и выберите с подмножества типов входящих (випадающий список, вибор, диапазон, чекбокс и радио).

en: Filters Layout
ru: Макет фильтров

en: Vertical
ru: Вертикаль

en: Horizontal
ru: Горизонталь

en: Filters Default State
ru: Фильтер по умолчанию

en: Closed
ru: Закрыто

en: Open
ru: Открыто

en: Filter Bar
ru: Фильтры

en: Cost (%s)
ru: Стоимость (%s)

en: Tags
ru: Метки

en: Day
ru: День

en: Time
ru: Время

en: Active Filters
ru: Активные фильтры

en: Available Filters
ru: Доступные фильтры

en: Narrow Your Results
ru: Ограничить результаты

en: Show Advanced Filters
ru: Показать расширенные фильтры

en: Collapse Filters
ru: Свернуть фильтры

en: Show Filters
ru: Показать фильтры

en: Reset Filters
ru: Очистить фильтры

en: Submit
ru: Отправить
