Filter Bar - en to sv translation catalogue (62 entries)

en: Organizers
sv: Arrangörer

en: Event Category
sv: Evenemangskategori

en: Venues
sv: Platser

en: Country
sv: Land

en: City
sv: Stad

en: State/Province
sv: Stat/provins

en: "%s" or empty or set to zero
sv: "%s" eller tom eller satt till noll

en: Used as the identifier for free Events
sv: Används som beteckning för gratis evenemang

[ctx: Used as the identifier for free Events]
en: Free
sv: Gratis

en: Other
sv: Annan

[ctx: additional fields filter logic setting]
en: Match all
sv: Matcha alla

[ctx: additional fields filter logic setting]
en: Match any
sv: Matcha något

[ctx: additional fields filter logic setting]
en: Logic:
sv: Logik:

note: Description of the plugin/theme
en: Creates an advanced filter panel on the frontend of your events list views.
sv: Skapar en avancerad filterpanel på framändan av dina vyer av formatet evenemangslistor.

en: Select
sv: Välj

en: No items match
sv: Inga objekt matchar

en: Select an Item
sv: Välj ett objekt

en: Title: %s
sv: Titel: %s

en: Type: %s %s %s
sv: Typ: %s %s %s

en: Dropdown
sv: Rullgardin

en: Checkboxes
sv: Kryssrutor

en: Autocomplete
sv: Automatisk komplettering

en: Type: %s %s
sv: Typ:% s% s

en: Range Slider
sv: Intervallreglage

en: Events are considered free when cost field is: %s %s
sv: Evenemang betraktas som gratis när kostnadsfält är: %s %s

en: Only when set to zero
sv: Endast när den sätts till noll

en: Free
sv: Ledig

en: Sunday
sv: Söndag

en: Monday
sv: Måndag

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Friday
sv: Fredag

en: Saturday
sv: Lördag

en: All Day
sv: Hela dagen

en: Morning
sv: Morgon

en: Afternoon
sv: Eftermiddag

en: Evening
sv: Kväll

en: Night
sv: Natt

en: Filters
sv: Filter

en: The settings below allow you to enable or disable front-end event filters. Uncheck the box to hide the filter. Drag and drop active filters to re-arrange them.
sv: Inställningarna nedan kan aktivera eller inaktivera filtreringsfunktionalitet för evenemang på hemsidan. Avmarkera rutan för att dölja filtret, dra och släpp aktiva filter för att ändra ordning på dem.

en: Expand an active filter to edit the label and choose from a subset of input types (dropdown, select, range slider, checkbox and radio).
sv: Expandera ett aktivt filter för att redigera etikett och välj mellan olika 
    inmatningssätt (rullgardinslista, reglage, kryssrutor och radioknappar).

en: Filters Layout
sv: Filterlayout

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Filters Default State
sv: Filterfunktionalitetens standardläge

en: Closed
sv: Stängd

en: Open
sv: Öppen

en: Filter Bar
sv: Filtreringsbar

en: Cost (%s)
sv: Kostnad (%s)

en: Tags
sv: Etiketter

en: Day
sv: Dag

en: Time
sv: Tid

en: Active Filters
sv: Aktiva filter

en: Available Filters
sv: Tillgängliga filter

en: Narrow Your Results
sv: Filtrera dina resultat

en: Show Advanced Filters
sv: Visa avancerade filter

en: Collapse Filters
sv: Minimera filter

en: Show Filters
sv: Visa filter

en: Reset Filters
sv: Återställ filter

en: Submit
sv: Skicka

en: To begin using The Events Calendar: Filter Bar, please install the latest version of <a href="%s" class="thickbox" title="%s">The Events Calendar</a>.
sv: För att börja använda The Events Calendar: Filter Bar, vänligen installera den senaste versionen av <a href="%s" class="thickbox" title="%s">The Events Calendar</a>.
