Filter Bar - en to tr translation catalogue (58 entries)

en: Organizers
tr: Organizatörler

en: Event Category
tr: Etkinlik Kategorisi

en: Venues
tr: Mekanlar

en: Country
tr: Ülke

en: City
tr: İlçe

en: State/Province
tr: Eyalet/il

en: "%s" or empty or set to zero
tr: "%s" ya boş ya da sıfır atayın

en: Used as the identifier for free Events
tr: Ücretsiz Events için tanımlayıcı kullanın

[ctx: Used as the identifier for free Events]
en: Free
tr: Ücretsiz

en: Other
tr: Diğer

[ctx: additional fields filter logic setting]
en: Match all
tr: Hepsini Eşleştir

[ctx: additional fields filter logic setting]
en: Match any
tr: Herhangi Biri ile Eşleştir

[ctx: additional fields filter logic setting]
en: Logic:
tr: Mantık:

note: Description of the plugin/theme
en: Creates an advanced filter panel on the frontend of your events list views.
tr: Yeni ve gelişmiş filtre panelleri oluşturup bu panelleri arayüzde ve eventslerinizde gösterin.

en: Select
tr: Seç

en: No items match
tr: Eşleşen içerik yok

en: Select an Item
tr: Bir Öge Seçin

en: Title: %s
tr: Başlık: %s

en: Type: %s %s %s
tr: Tip: %s %s %s

en: Autocomplete
tr: Otomatik Tamamlama

en: Type: %s %s
tr: Tip: %s %s

en: Range Slider
tr: Kaydırıcı Genişliği

en: Only when set to zero
tr: Sadece sıfır atanabilir

en: Free
tr: Ücretsiz

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: All Day
tr: Tüm Gün

en: Morning
tr: Sabah

en: Afternoon
tr: Öğleden Sonra

en: Evening
tr: Akşam

en: Night
tr: Gece

en: Filters
tr: Filtreler

en: The settings below allow you to enable or disable front-end event filters. Uncheck the box to hide the filter. Drag and drop active filters to re-arrange them.
tr: Bu ayarlar sizin seçtiğiniz filtrelere göre aktif ya da deaktif olacaktır. Göstermek istemediğiniz kutucukların işaretini kaldırın. Sürükle bırak yöntemi ile aktif filtrelerinizi düzenleyebilirsiniz.

en: Filters Layout
tr: Filtrelerin Düzenleri

en: Vertical
tr: Dikey

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Filters Default State
tr: Filtrelerin Varsayılan Konumları

en: Closed
tr: Kapandı

en: Open
tr: Açık

en: Filter Bar
tr: Filtre Çubuğu

en: Cost (%s)
tr: Fiyat (%s)

en: Tags
tr: Etiketler

en: Day
tr: Gün

en: Time
tr: Zaman

en: Active Filters
tr: Aktif Filtreler

en: Available Filters
tr: Mevcut Filtreler

en: Narrow Your Results
tr: Daraltılmış Sonuçlarınız

en: Show Advanced Filters
tr: Gelişmiş Filtreleri Göster

en: Collapse Filters
tr: Çökmüş Filtreler

en: Show Filters
tr: Tüm Filtreler

en: Reset Filters
tr: Filtreleri Sıfırla

en: Submit
tr: Gönder

en: To begin using The Events Calendar: Filter Bar, please install the latest version of <a href="%s" class="thickbox" title="%s">The Events Calendar</a>.
tr: Events Callendar kullanmaya başladınız: Filtre Çubuğu, lütfen son sürüme yükseltin: 
    <a href="%s" class="thickbox" title="%s">The Events Calendar</a>
